ASA 2019 SCHEDULE

Exploring Creation: July 19-22, 2019



Friday, July 19


9:00 AM Geology Field Trip


9:00 AM Fermilab Field Trip


Workshop I 

9:00-12:00 AM

Teaching High School Science from a Christian Worldview 


12:30 PM Chicago Architectural Boat Tour


Workshop II 

2:00-5:00 PM

Incubator for Interdisciplinary Connections


5:15 PM Dinner


5:15 PM First-Time Attendees Dinner Meetup


7:00 PM Welcome & Introduction


Plenary I

7:30 PM  Deborah Haarsma


8:30 PM Fellowship Mixer


Saturday, July 20


6:00 AM Morning Walk 


7:00 AM Breakfast


Plenary II

8:45 AM  James L. Sherley


9:45 AM Beverage Break


10:00 AM Spouses Visit to the Billy Graham Center 


10:15-11:45 AM Parallel Session I

Location: Coray Auditorium

10:15 Abbie Schrotenboer

10:45 Matthew Morris

11:15 Gayne Anacker

Location: Meyer 145

10:15 Clarence Menninga

10:45 Terry Gray

11:15 Jonathan Bryan

Location: Meyer 133

10:15 Seth Hart

10:45 Larry Funck

11:15 Sy Garte

Location: Meyer 021

10:15-11:45 Hannah Eagleson




12:00 PM Lunch 


12:00 PM Student/Early Career Meetup


1:15-2:45 PM Parallel Session II


Location: Coray Auditorium

1:15 Daisy Savarirajan

1:45 Sarah Richart

2:15 Stan Zygmunt

Location: Meyer 145

1:15 John Wood

1:45 Alan Dickin

2:15 Julie Woodman

Location: Meyer 133

1:15 Timothy Wallace

1:45 Heather Champion

2:15 Michael Paulus

Location: Meyer 021

1:15–2:45 Hannah Eagleson




2:45 PM Refreshment Break


2:45-3:45 PM Poster Session


3:45-5:15 PM Parallel Session III


Location: Coray Auditorium

3:45 Michael Tenneson

4:15 Dominic Halsmer

4:45 Dale Gentry

Location: Meyer 145

3:45 George Murphy

4:30 Randy Isaac & Walter Bradley

Location: Meyer 133

3:45 Michael Sleasman

4:15 Omololu Fagunwa

4:45 Derek Schuurman

Location: Meyer 021

3:45 Hugh Ross

4:15 Ronald Myers

4:45 Robert Bishop

5:30 PM Chicago-Style Pizza Party



9:00 PM Post-Keynote Reception


9:00 PM InterVarsity Reception



Sunday, July 21


6:30 AM Morning Walk


7:30 AM Breakfast 


7:30 AM Engineers Breakfast Meetup


9:30 AM Worship Service


10:30 AM Beverage Break


Plenary IV

11:00 AM  Gerald Gabrielse


12:00 PM Lunch 


12:00 PM CSCA Lunch Meetup


1:15-2:45 PM Parallel Session IV


Location: Coray Auditorium

1:15 Sara Tolsma

1:45 Denis Lamoureux

2:15 Faith Tucker Stults

Location: Meyer 145

1:15 Dick Fischer

1:45 Patrick Franklin

2:15 Nicholas Daffern

Location: Meyer 133

1:15 Fred Cannon

1:45 Charles Webber

2:15 Carroll Smith

Location: Meyer 021

1:15–2:45 Vicki Best and Leslie Wickman




2:45 PM Refreshment Break


Plenary V

3:00 PM  Gayle E. Woloschak


4:00 PM Beverage Break


4:15-5:15 PM Parallel Session V


Location: Meyer 145

4:15 David Larrabee

4:45 Johnny Lin

Location: Meyer 133

4:15 Dillard Faries

4:45 Bruce Hrivnak

Location: Meyer 021

4:15 Christopher Kawell

4:45 Mark Strand

5:15 PM Dinner 


5:15 PM Geologists Dinner Meetup


5:30 PM Volleyball Tournament


6:30 PM Softball Tournament


8:15 PM State of the ASA


9:30 PM Ice Cream Social


Monday, July 22


6:00 AM Morning Walk


7:00 AM Breakfast 


7:00 AM CWiS Breakfast Meetup


Plenary VI

8:45 AM 
Jennifer Powell McNutt


9:45 AM Beverage Break


10:15-11:45 AM Parallel Session VI


Location: Coray Auditorium

10:15 Joel Duff & Gregg Davidson

10:45 Greg Cootsona

11:15 Luke Jassen

Location: Meyer 145

10:15 William Jordan

10:45 Glenn Marsch

Location: Meyer 133

10:15 Kenell Touryan

10:45 Roger Stork

11:15 Adam Wright


Location: Meyer 021

10:15-11:45 Loryn Phillips

11:45 AM Lunch


12:30 PM Morton Arboretum Field Trip